Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie górnictwo ludowe

06 sierpnia 1996 | Gazeta | BC RS

Zabiegi liderów PSL o wpływy w górnictwie zaczęły się jeszcze w czasie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w 1993 roku. Górnictwo wciąż jeszcze można wykorzystać do celów politycznych.

Polskie górnictwo ludowe

Już przed dwoma laty można było dostrzec wyraźne zabiegi liderów PSL o zdobycie wpływów w górnictwie. Ostatnimi czasy nastąpiły kolejne zmiany kadrowe, a część z nich wyraźnie kojarzy się z PSL-owskimi sympatiami awansowanych. Ludzie związani z PSL-em znaleźli się na ważnych dla górnictwa posadach, najczęściej związanych z dużymi pieniędzmi. Klemens Ścierski, minister przemysłu, poseł PSL-u, desygnowany na to stanowisko z ramienia tej partii, choć formalnie do niej nie należy, zaprzecza istnieniu jakichkolwiek wpływów plitycznych w górnictwie. Twierdzi, że w sprawach kadrowych kieruje się tylko kompetencjami.

"Gdybym orientował się na kolesiów i na partyjne układy, miałbym kaca" -- mówi minister -- ". .. nie osiągnąłbym sukcesu, a ja traktuję tę firmę ambicjonalnie". W ministerstwie, jak dowodzi, istnieje zasada: "legitkę zostaw na portierni. .. Mnie naprawdę nie interesuje, kto jest skąd".

Swój człowiek w strategicznym punkcie

W ubiegłym roku szefem "Węglokoksu" został Sebastian Czypionka, właściciel prywatnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 824

Spis treści
Zamów abonament