Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mandat za szybką jazdę pracownika nie jest kosztem firmy

19 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Przedsiębiorca nie uwzględni w rozliczeniach podatkowych zwrotu zatrudnionym osobom kar za naruszenie przepisów drogowych. Kwoty te można oddać tylko z dochodu po opodatkowaniu

Nie ma znaczenia, że mandat został nałożony w czasie wykonywania obowiązków.

Trzeba wykazać związek z przychodami

Przepisy są jednoznaczne. Z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Takie same regulacje zawiera ustawa o CIT. Oba wymienione przepisy mówią jednak, że nie wszystkie wydatki są kosztami.

Te, które nimi nie są, wymienione zostały w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Nie wskazują one wyraźnie wydatków na refundowane pracownikom mandaty. Z art. 16 ust. 1 pkt 18 ustawy o CIT (i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT) wynika jednak, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetek od tych grzywien i kar.

Mandat nakładany jest za wykroczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9135

Wydanie: 9135

Spis treści
Zamów abonament