Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klimt, czyli seks w złocie

19 stycznia 2012 | Kultura | Monika Małkowska
źródło: AFP

Austria celebruje rok sławnego rodaka – malarza secesji. Jego prace będą prezentowane na wielu wystawach

Urodził się 150 lat temu, zmarł 56 lat później, lecz wydaje się wiecznie żywy. W każdym razie stale obecny. W tym roku jego popularność z pewnością osiągnie apogeum: w samej Austrii zaplanowano około dziesięciu prezentacji, większość w najważniejszych muzeach wiedeńskich.

Szykujmy się więc na lawinę gadżetów z motywami najsłynniejszych dzieł wiedeńczyka. Czy z morza tej kosztownej tandety wyłoni się prawdziwy wizerunek malarza, któremu udało się połączyć nowatorstwo z powodzeniem?

Cesarz gratuluje

Życiorys Gustava mógłby służyć jako wzorzec dla każdego artysty – zachowuje idealną równowagę pomiędzy skandalem a sukcesem. Najstarszy z siedmiorga rodzeństwa, od dziecka przyuczany przez ojca złotnika do przejęcia warsztatu. Nie on jeden miał dryg do sztuki, także młodszy brat Ernst, z którym Gustav stworzył familijny duet. Zachowawczy styl ich prac przypadł do gustu cesarzowi, co zaowocowało nie byle jakim zleceniem: freskiem wokół głównej klatki schodowej Kunsthistorisches Museum.

Okazałe gmaszysko otworzył w październiku 1891 roku sam Franz Joseph. „Przeszło dwie i pół godziny spędził wczoraj cesarz we wspaniałym, poświęconym sztuce pałacu",...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9135

Wydanie: 9135

Spis treści
Zamów abonament