Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konflikt z pracodawcą wyklucza powrót na posadę

19 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli pracownik jest skłócony z szefem, to sąd może uznać, że jego roszczenie o przywrócenie do pracy jest niecelowe. Zwolniony ma wtedy szansę wyłącznie na odszkodowanie

Pracownik, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę, może przed sądem żądać przywrócenia do pracy. Ten może jednak nie uwzględnić jego żądania, mimo że stwierdzi wadliwość dokonanego wypowiedzenia, i zasądzić na jego rzecz rekompensatę finansową. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy między stronami istnieje poważny konflikt zawiniony przez pracownika lub obejmujący znaczną grupę pracowników.

Spalone mosty

Zasadniczo sąd pracy jest związany żądaniem pracownika przywrócenia do pracy. Wyjątkowo może mu odmówić, gdy uzna to żądanie za niecelowe lub niemożliwe.

Oczywiście samo istnienie sporu między szefem a podwładnym nie przesądza o niecelowości przywrócenia pracownika do pracy. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy jest to konflikt typowy, związany np. z toczącym się procesem sądowym. Jednak inaczej trzeba oceniać konflikt długotrwały i zawiniony przez zatrudnionego, który np. nadużywa prawa do krytyki lub bezzasadnie i agresywnie podważa kompetencje przełożonych bądź...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9135

Wydanie: 9135

Spis treści
Zamów abonament