Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słowo zamiast zapisów w umowie

19 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Leszek Jaworski

Skutecznie zawarty angaż między pracodawcą i pracownikiem musi przynajmniej określić dane identyfikujące strony oraz rodzaj wykonywanych zadań. Brak innych zapisów nie wyklucza jego ważności

Istotne elementy umowy o pracę wyznacza art. 29 k.p. Powinny to być: strony umowy, data jej zawarcia oraz warunki zatrudnienia. W szczególności chodzi o: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy i termin jej rozpoczęcia.

Brak określenia wszystkich tych składników nie powoduje nieważności kontraktu. Te niedociągnięcia można bowiem ustalić w drodze domniemania. Przykładowo, gdy z treści angażu nie wynika, czy ma on być terminowy, czy bezterminowy, przyjmuje się, że strony zawarły go na czas nieokreślony.

Ustne ustalenia także ważne

Zgodnie z art. 72 k.c., używanym do stosunków pracy na podstawie art. 300 k.p., umowa zostaje zawarta dopiero wtedy, gdy strony prowadzące negocjacje o warunkach przyszłego kontraktu dojdą do porozumienia w sprawie wszystkich elementów stanowiących przedmiot ich rozmów.

Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Naruszenie tego nie powoduje jednak jej nieważności. Pracodawca musi potwierdzić podwładnemu na piśmie zawarcie angażu. Robi to najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez podwładnego. Złamanie tego wymogu to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone grzywną do 30 tys. zł.

W praktyce zdarza się, że strony co prawda zawarły kontrakt na piśmie, ale jest on z mocy prawa nieważny. Skuteczne jego przyjęcie zależy również od właściwego oznaczenia stron,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9135

Wydanie: 9135

Spis treści
Zamów abonament