Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do zasiłku zależy od okoliczności rozstania

19 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Wiktoria Rogaska

Bezrobotny nie dostanie zbyt szybko pieniędzy z urzędu pracy, jeśli sam odszedł z firmy

Po utracie pracy pracownik zdany jest często na pomoc urzędu pracy. Po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna może się ubiegać o przyznanie zasiłku. Przy czym nie bez znaczenia jest tutaj sposób zakończenia stosunku pracy.

To od niego zależy, czy urząd przyzna świadczenie od razu, czy odmówi jego wypłaty przez okres 90, a nawet 180 dni od dnia rejestracji. Na te okoliczności wskazuje art. 75 ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Gdzie leży przyczyna

W ocenie ustawodawcy pracownik, który rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron czy też w sytuacji, gdy rozwiązano z nim stosunek pracy w trybie natychmiastowym z jego winy, nie zasługuje na objęcie pomocą zasiłkową przewidzianą przepisami ww. ustawy.

Jednak nie każde zakończenie stosunku pracy w drodze porozumienia stron czy w drodze wypowiedzenia spowoduje utratę prawa do świadczenia.

Jeśli porozumienie nastąpiło z powodu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9135

Wydanie: 9135

Spis treści
Zamów abonament