Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kartą znacznie wygodniej, w kantorze wyraźnie taniej

19 stycznia 2012 | Jak oszczędzać w kryzysowych czasach
W Austrii posługiwanie się kartą nie sprawia kłopotów
źródło: Rzeczpospolita
W Austrii posługiwanie się kartą nie sprawia kłopotów

Rozliczenia walutowe | Jeśli chcesz zaoszczędzić na wydatkach za granicą

Piotr Ceregra

Jak wyliczyła firma Expander, osoba kupująca euro za 1000 zł w kantorze dostanie ponad 5 euro więcej, niż gdyby zdecydowała się na wymianę tej samej kwoty w banku. Wybór sposobu płacenia jest więc tym istotniejszy, im więcej kosztów ponosimy bezpośrednio za granicą.

Jeśli wykupimy imprezę all inclusive w polskim biurze podróży i zapłacimy za nią przed wyjazdem, w złotych, w miejscu pobytu wydamy już stosunkowo niewiele. Osoby, które organizują wyjazd samodzielnie i dopiero za granicą płacą za paliwo, hotel czy karnet na wyciągi, mogą zyskać lub przepłacić znacznie więcej.

Wyjeżdżający za granicę ma do wyboru dwa podstawowe rozwiązania: zakup waluty w kantorze przed wyjazdem z Polski lub korzystanie z karty płatniczej.

Kantor oferuje nam znany z góry kurs wymiany. Zaopatrując się z góry w walutę potrzebną na cały zagraniczny wyjazd, dokładnie znamy koszty zimowego wypoczynku. Jednocześnie zmusza nas to do noszenia ze sobą znacznej kwoty w gotówce i naraża na ryzyko kradzieży.

Z kolei używanie karty płatniczej pozwala podejmować gotówkę w mniejszych porcjach, wtedy kiedy jest potrzebna. Karty można też używać do płacenia w hotelu czy sklepie i dzięki temu uniknąć prowizji za podejmowanie gotówki.

Z używaniem karty za granicą wiąże się jednak pewna nieprzewidywalność. Dopóki bank nie rozliczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9135

Wydanie: 9135

Spis treści
Zamów abonament