Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauka, która się opłaci

27 kwietnia 2012 | Jakie studia, maturzysto | Artur Grabek Marek Kozubal
Jakie kierunek wybrać, by po zakończeniu studiów nie trafić na bezrobocie?  Na zdjęciu absolwenci prawa na UW
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa
Jakie kierunek wybrać, by po zakończeniu studiów nie trafić na bezrobocie? Na zdjęciu absolwenci prawa na UW
W ciągu 20 ostatnich lat liczba studentów wzrosła pięciokrotnie. W tym samym czasie liczba bezrobotnych z wykształceniem wyższym – blisko czterokrotnie. To wynik m.in. tego, że młodzi ludzie, wybierając studia, bardzo często kierują się ich popularnością  lub niskim poziomem trudności, a nie tym, czego oczekuje od nich rynek pracy.
źródło: Rzeczpospolita
W ciągu 20 ostatnich lat liczba studentów wzrosła pięciokrotnie. W tym samym czasie liczba bezrobotnych z wykształceniem wyższym – blisko czterokrotnie. To wynik m.in. tego, że młodzi ludzie, wybierając studia, bardzo często kierują się ich popularnością lub niskim poziomem trudności, a nie tym, czego oczekuje od nich rynek pracy.

Najbardziej oblegane kierunki wcale nie muszą być najlepsze. Jak wybrać te dobre? O tym w naszym dodatku

Młodzi ludzie, którzy zastanawiają się nad wyborem studiów, coraz częściej pytają nie o to, jaki kierunek powinni studiować, ale który z nich jest opłacalny.

W tym dodatku odpowiadamy na to pytanie, podając wskazówki pochodzące z prognoz rynku pracy. Wskazujemy, jak weryfikować ofertę uczelni, aby studia dawały nie tylko wiedzę, ale też dodatkowe umiejętności, kompetencje, ułatwiały nawiązanie kontaktu z pracodawcą i znalezienie pracy. Piszemy o nowych kierunkach, na które uczelnie rozpoczną rekrutację w tym roku, a także o kierunkach przyszłości.

Polska ma jeden z najwyższych współczynników tzw. skolaryzacji na świecie. Wynosi on ok. 50 proc., co oznacza, że co drugi nastolatek wybiera szkołę kończącą się maturą, a potem dalej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9219

Wydanie: 9219

Spis treści

Turystyka

Zamów abonament