Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W którym kraju rozliczyć zyski ze sprzedaży udziałów

16 maja 2012 | Prawo i praktyka | Michał Leconte Adam Wacławczyk
źródło: Rzeczpospolita

Zbycie udziałów lub akcji w spółkach w ramach transakcji międzynarodowej może być opodatkowane w więcej niż jednym państwie. Decydują o tym umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Poszczególne kraje w dwustronnych umowach stawiają sobie za cel jednoznaczne przesądzenie o miejscu, w którym danina powinna być należna. Uzależniają prawo do opodatkowania nie tylko od rezydencji podatkowej stron transakcji sprzedaży, ale także od jej przedmiotu (w szczególności miejsca położenia siedziby zbywanej spółki lub posiadanych przez nią aktywów).

Ponieważ większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oparta jest na modelu konwencji wypracowanym przez OECD (dalej MK OECD), zasada rozdziału prawa do opodatkowania zysku ze sprzedaży udziałów lub akcji znajduje się zasadniczo w artykule 13 danej umowy. I właśnie do tego przepisu należy się każdorazowo odwołać, analizując podatkowe konsekwencje transakcji, której przedmiotem są takie prawa majątkowe, jak: udziały, akcje lub inne prawa w spółkach.

Problem podwójnego opodatkowania zbycia udziałów lub akcji dotyczy zasadniczo dwóch rodzajów transakcji:

∑ dokonywanych pomiędzy rezydentami podatkowymi z różnych państw albo

∑ takich, których przedmiotem są prawa w spółce zagranicznej.

Przykładem tych pierwszych jest sprzedaż udziałów lub akcji w polskich spółkach przez polskiego rezydenta podmiotowi zagranicznemu albo zbycie akcji przez zagranicznego podatnika (nierezydenta) polskiemu podmiotowi (osobie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9233

Wydanie: 9233

Spis treści
Zamów abonament