Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbycie spółki nieruchomościowej opodatkowane na szczególnych zasadach

16 maja 2012 | Prawo i praktyka | Michał Leconte Adam Wacławczyk

Jeżeli majątek spółki składa się głównie z nieruchomości, zysk ze sprzedaży jej udziałów lub akcji może być objęty podatkiem dochodowym w państwie ich położenia

Artykuł 13 ust. 4 modelu konwencji OECD (dalej MK OECD) wprowadza zasadę, że zysk ze zbycia udziałów lub akcji, których wartość pochodzi w ponad 50 proc. bezpośrednio lub pośrednio z majątku nieruchomego usytuowanego w jednym z państw, może być opodatkowany w państwie położenia tego majątku nieruchomego. Jest to tzw. klauzula nieruchomościowa i została wprowadzona do MK OECD w 2003 r.

Podobne postanowienia mogą posiadać także niektóre umowy zawarte przed tą datą, gdyż problem związany z opodatkowaniem zysków ze spółek nieruchomościowych pojawiał się od dawna. Wynikało to z prób ominięcia art. 13 ust. 1 MK OECD, który pozwala na opodatkowanie zysku osiągniętego ze zbycia nieruchomości państwu, w którym nieruchomość jest zlokalizowana. W związku z taką treścią przepisu częstokroć umieszczenie nieruchomości w spółce i kolejno zbycie udziałów lub akcji w tej spółce umożliwiało uniknięcie opodatkowania w kraju położenia majątku nieruchomego.

Klauzule nieruchomościowe zostały zawarte m.in. w umowach z Austrią, Belgią, Danią, Hiszpanią, Niemcami, Ukrainą czy też Wielką Brytanią. Przy czym często różnią się treścią od tej zawartej w art. 13 ust. 4 MK OECD.

Dodatkowo, co jest bardzo istotne z punktu widzenia klauzuli nieruchomościowej, nie ma znaczenia, gdzie spółka, której akcje są zbywane, posiada swoją siedzibę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9233

Wydanie: 9233

Spis treści
Zamów abonament