Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są sposoby na poprawę sytuacji przedsiębiorstw budowlanych

29 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Michał Borowski

Dla małych firm budowlanych najprostszą metodą zwiększenia płynności finansowej jest rozliczanie VAT co kwartał. Dzięki temu później muszą zapłacić podatek należny

Wielu przedsiębiorców z branży budowlanej realizującej duże projekty infrastrukturalne przeżywa problemy finansowe, ponieważ nie otrzymują zapłaty za wykonane prace. Jednocześnie muszą wykazać i zapłacić należny VAT. Może to prowadzić do utraty płynności finansowej. Warto więc pamiętać, że w ustawie o VAT można znaleźć regulacje, które pozwalają złagodzić niekorzystne skutki podatkowe takich sytuacji.

Kiedy trzeba wykazać podatek

Przepisy o VAT w sposób wyraźny regulują moment powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady powstaje on w dniu wystawienia faktury, nie później niż siódmego dnia od wykonania usługi lub dostawy towaru. Nieco inne zasady dotyczą usług budowlano-montażowych, dla których obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia od wykonania prac.

Zasady te oznaczają, że przedsiębiorca, który wykonał usługi lub dostarczył towary, będzie zobowiązany odprowadzić należny VAT w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy – często przed uzyskaniem zapłaty od kontrahenta. Sytuacja taka bardzo mocno wpływa na płynność finansową firmy, gdyż często pomimo braku zapłaty trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego 23 proc. wartości netto wykonanego kontraktu.

Warto zaplanować rozliczenie kontraktu

W przypadku małych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9270

Wydanie: 9270

Spis treści
Zamów abonament