Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej członków władz spółki (D&O) jako element zarządzania ryzykiem

07 listopada 2012 | Rozwiązania ubezpieczeniowe dla przedsiębiorstw
dr Marcin Orlicki radca prawny,  Kancelaria Sójka & Maciak Adwokaci sp.k.
źródło: materiały prasowe
dr Marcin Orlicki radca prawny, Kancelaria Sójka & Maciak Adwokaci sp.k.
dr Aleksander Raczyński radca prawny,  Kancelaria Sójka & Maciak Adwokaci sp.k.
źródło: materiały prasowe
dr Aleksander Raczyński radca prawny, Kancelaria Sójka & Maciak Adwokaci sp.k.

Pełnienie funkcji członków zarządu i rady nadzorczej w spółkach kapitałowych wiąże się nie tylko z prestiżem, ale i odpowiedzialnością – i to zarówno w wymiarze osobistym, jak i prawnym. W wielu sytuacjach konsekwencje tej ostatniej odpowiedzialności mogą przy tym dotykać prywatnego majątku osób zajmujących określone stanowiska

Istniejące przepisy prawne ustanawiają w wielu przypadkach obowiązek wyrównania szkód wyrządzonych wskutek działalności związanej z pełnieniem funkcji w ramach zarządu lub rady nadzorczej spółki kapitałowej. Przybiera on przy tym postać obowiązku wyrównania szkody wyrządzonej zarówno samej spółce, jak i osobom trzecim.

W ramach pierwszej z wymienionych sytuacji wskazać należy szkodę wyrządzoną na  skutek działania lub zaniechania sprzecznego z prawem lub postanowieniami umowy spółki w przypadku dopuszczenia do nienależnych świadczeń na  rzecz wspólników spółki, w razie dopuszczenia do zawyżenia wartości aportów wnoszonych do spółki, w przypadku zapewnienia sobie albo osobie trzeciej nadmiernie wygórowanej zapłaty w zamian za wkłady niepieniężne, nabywane mienie lub świadczone usługi. Odpowiedzialność ta może powstać także przy wyrządzeniu spółce szkody przy jej tworzeniu.

Jak już wspomniano, odpowiedzialność odszkodowawcza może powstać także wobec osób trzecich. Przykładem jest tu odpowiedzialność za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli. Wśród przepisów ją ustanawiających wypada wskazać art. 13 § 1 kodeksu spółek handlowych dotyczący funkcjonujących w organizacji spółek z o.o. i spółek akcyjnych czy też stosowany często w praktyce art. 299 kodeksu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9380

Wydanie: 9380

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament