Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy podejmują decyzje o starcie w przetargu i złożeniu oferty

07 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Anna Szymańska
Anna Szymańska radca prawny z Kancelarii Salans
źródło: Rzeczpospolita
Anna Szymańska radca prawny z Kancelarii Salans

Zamawiający i wykonawca to partnerzy, pomiędzy którymi nie występuje stosunek zależności czy podrzędności. Urząd w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie wykonuje władzy publicznej

Prawo zamówień publicznych reguluje także tryb zawierania odpłatnych umów cywilnoprawnych, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. Zawarcie takiej umowy następuje po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia, najczęściej w formie przetargu. Obowiązek stosowania zamówień publicznych spoczywa na podmiotach dysponujących środkami publicznymi lub należących do newralgicznych dla państwa sektorów, takich jak energetyka czy transport.

Część prawa cywilnego

Prawo zamówień publicznych stanowi niewątpliwie część prawa cywilnego, na co wskazuje odesłanie do stosowania przepisów Kodeksu cywilnego przy czynnościach podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego jak również przy umowie. Do wykładni przepisów Prawa zamówień publicznych stosuje się Kodeks cywilny bez żadnych modyfikacji tzn. wprost. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której sama ustawa p.z.p. danej kwestii nie reguluje.

Prawo zamówień publicznych szczegółowo reguluje kwestie związane z wyborem kontrahenta, co stanowi wyjątek od cywilnoprawnej zasady swobody umów. Uzasadnieniem takiego stanu rzeczy jest konieczność zachowania zasady uczciwej konkurencji oraz ochrony interesu publicznego. Pamiętajmy bowiem o tym, że rynek publiczny charakteryzuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9380

Wydanie: 9380

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament