Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wakacje awansem, ale z obostrzeniami

07 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Wyjątkowo szef może dać urlop pracownikowi, zanim nabędzie on prawo do jego wykorzystania. Zasady udzielenia wolnego, które jeszcze nie przysługuje, powinien precyzyjnie określić na piśmie

U większości pracowników wymiar urlopu to 26 dni. Z różnych przyczyn czasami może to być za mało. W takiej sytuacji podwładni decydują się na zwolnienia lekarskie, aby zrealizować plany, na które nie pozwala praca. Takie działanie wiąże się jednak ze sporym ryzykiem. Jeśli ZUS skontroluje pracownika, może on szybko zakończyć taki „wypoczynek". Dlatego lepszy jest wniosek do pracodawcy o udzielenie dodatkowego czy zaliczkowego urlopu.

Na korzyść

Prawo do urlopu w wymiarze określonym w art. 154 k.p. stanowi jego dolną granicę. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca zapewniał załodze dłuższe wakacje. Zgodnie z art. 18 § 1 k.p. postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż określa prawo pracy.

A zatem jeśli w danym roku szef chce udzielić podwładnemu dłuższego wypoczynku, jest to oczywiście zgodne z przepisami. Może być więc tak, że w regulaminie pracy znajdą się postanowienia, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9380

Wydanie: 9380

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament