Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plusy i minusy rozliczeń metodą kasową

07 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Jasica-Skalbmierska
Agnieszka Jasica-Skalbmierska doradca podatkowy,  partner w ATA Finance
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Jasica-Skalbmierska doradca podatkowy, partner w ATA Finance

System regulowania podatku do urzędu skarbowego zależny od zapłaty należności przez kontrahenta ma swoje liczne zalety. Wiążą się z nim także obowiązki – nie zawsze korzystne dla małych firm

Ustawa o VAT przewiduje dla tzw. małych podatników możliwość dokonywania rozliczeń tego podatku metodą „kasową". Polega ona na tym, że obowiązek podatkowy nie powstaje na zasadach ogólnych, lecz z dniem uregulowania przez kontrahenta całości lub części należności.

Nie może to jednak nastąpić później niż 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego przed wskazanym terminem 90 – dniowym w tej części.

Stosowanie metody kasowej powoduje zatem przesunięcie obowiązku podatkowego w rozliczeniu tego podatku do momentu otrzymania przez małego podatnika należności.

Pozwala to uniknąć ewentualnych problemów z płynnością finansową, polegających na konieczności finansowania VAT z własnych środków przed otrzymaniem zapłaty za towar bądź usługę od kontrahenta. Stosowanie tej metody rozliczeń z fiskusem powoduje również konieczność tzw. kasowego rozliczenia podatku naliczonego (tj. dokonywania odliczenia podatku naliczonego dopiero po dokonaniu zapłaty faktury).

Do dokonywania rozliczeń metodą kasową uprawnieni są tzw. mali podatnicy w rozumieniu ustawy o VAT, tj. co do zasady podmioty, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. W 2012 r. chodzi o kwotę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9380

Wydanie: 9380

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament