Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka odpowiedzialność w konsorcjum

07 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Jarosław Witek
Jarosław Witek prawnik w DLA Piper Wiater sp.k.v
źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Witek prawnik w DLA Piper Wiater sp.k.v

Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego jej wykonania

Uczestnikiem postępowań przetargowych mogą być oprócz pojedynczych podmiotów także wykonawcy występujący wspólnie (konsorcjum). Członkowie konsorcjum z chwilą wyboru ich oferty i zawarcia umowy ponoszą, zgodnie z prawem zamówień publicznych, solidarną odpowiedzialność względem zamawiającego za jej właściwe wykonanie.

Solidarność oznacza pełną odpowiedzialność każdego z członków konsorcjum za wykonanie całej umowy niezależnie od ustalonego między członkami konsorcjum podziału zadań.

Tak więc, to wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego jej wykonania.

Oznacza to, że zamawiający będzie uprawniony do dochodzenia naprawienia szkody w razie niewykonania umowy od wszystkich członków konsorcjum łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Solidarny charakter odpowiedzialności członków konsorcjum w stosunku do zamawiającego wynika bezpośrednio z ustawy, wykluczając możliwość jej ograniczenia lub wyłączenia w drodze umowy między stronami.

Ukształtowanie zasad odpowiedzialności w powyższy sposób ma chronić interesy zamawiającego. Tym samym, wskazane w umowie konsorcjum części zamówienia, do wykonania których zobowiązali się poszczególni jego członkowie nie wiążą zamawiającego.

Zamawiający zawsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9380

Wydanie: 9380

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament