Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Treść oświadczenia kierowcy o dodatkowej pracy nie ma znaczenia

20 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek
Lukasz Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
Lukasz Prasołek

Jeśli szofer jest zatrudniony na etacie i jednocześnie wykonuje dodatkowe zadania przewozowe na zlecenie, nie może pracować ponad określoną liczbę godzin. Problem w tym, że szef macierzystego zakładu nie może zweryfikować podanych przez niego informacji ani ukarać go za oszustwo.

Od zaangażowanych szoferów pracodawca ma obowiązek uzyskać pisemne oświadczenia o pozostawaniu w dodatkowym zatrudnieniu i jego wymiarze.

Z początkiem 2012 r. regulujący to art. 24 pkt 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU z 2012 r., poz. 1155, dalej ustawa) został uzupełniony o nowy wymóg. Trzeba przekazać informację dotyczącą przeciętnej tygodniowej liczby godzin wykonywania przewozów drogowych lub innych czynności na innej podstawie prawnej niż stosunek pracy.

Gromadzenie tych danych ma na celu przestrzeganie ograniczeń czasu pracy kierowcy, wynikających z art. 12 ust. 1 i 2 ustawy. Limitują one okresy świadczenia zadań łącznie z nadgodzinami do 48 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym. Ponadto ustanawiają maksymalny tygodniowy czas pracy w wysokości 60 godzin pod warunkiem, że w okresie rozliczeniowym szofer nie przekroczy przeciętnie 48 godzin na tydzień.

Wynika to stąd, że mocą art. 12 ust. 3 ustawy określone wartości graniczne obowiązują też kierowców, którzy pozostają w zatrudnieniu u więcej niż jednego pracodawcy. Trwają także prace nad wprowadzeniem podobnych ograniczeń wobec kierowców samozatrudnionych i wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

WĄTPLIWOŚĆ PIERWSZA

- Jak zweryfikować informację i jak ją aktualizować?

Wśród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament