Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed rozpoczęciem budowy trzeba uzyskać zezwolenie

20 listopada 2012 | ABC małego przesiębiorcy | Arkadiusz Jaraszek

Osoby, które mają działkę, odpowiednie środki lub zdolność kredytową, mogą rozważyć budowę firmy. To dobra inwestycja dla tych, którzy planują działalność na szerszą skalę. Dla jednoosobowych firm może być nieopłacalna.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na budowę siedziby firmy, magazynu czy obiektu przemysłowego, musi dopełnić wielu formalności określonych w prawie budowlanym i w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ich złamanie może spowodować, że obiekt zostanie uznany za samowolę budowlaną, a to z kolei naraża inwestora na konieczność uiszczenia wysokiej opłaty legalizacyjnej lub rozbiórkę budynku.

Warunki zabudowy

Przed rozpoczęciem budowy inwestor musi przede wszystkim sprawdzić, czy grunt, którym dysponuje, objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Szczegółowo określa on, jaki budynek może powstać na danym terenie i czy może on pełnić wyłącznie funkcje mieszkalne czy także np. usługowe lub przemysłowe. Każdy ma prawo wglądu do planu miejscowego, który dostępny jest w gminie.

Jeżeli działka nie jest objęta miejscowym planem, to przedsiębiorca-inwestor będzie musiał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (powszechnie zwana decyzją lokalizacyjną). Wniosek o jej wydanie składa się do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Powinien on określać m.in. granice terenu oraz funkcje i sposób zagospodarowania terenu oraz charakterystykę jego zabudowy i zagospodarowania.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego decyzja określająca warunki zabudowy powinna być wydana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament