Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ból i złamana noga nie tłumaczą opóźnienia w usprawiedliwianiu nieobecności

20 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz-Płock

To zatrudniony musi uprzedzić szefa o z góry wiadomej lub możliwej do przewidzenia przyczynie swojej absencji w pracy.

Tak nakazuje § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm., dalej rozporządzenie).

Kiedy zadzwonić

Jeśli zajdą przyczyny uniemożliwiające przybycie do pracy, zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia podwładny musi niezwłocznie zawiadomić szefa o tym, dlaczego nie da rady przyjść do firmy i jak długo go nie będzie. Termin przekazania tych informacji nie jest dowolny. Powinno to nastąpić najpóźniej w drugim dniu absencji.

Etatowiec ma natomiast całkowitą swobodę w wyborze sposobu zawiadomienia przełożonego o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności, chyba że zakładowe przepisy go precyzują. Jeśli nie, to zaangażowany może zawiadomić osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie bądź za pośrednictwem innego środka łączności albo poczty; za datę podania tej informacji uważa się datę stempla pocztowego.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament