Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy komercyjny turniej wiedzy może stać się hazardem

20 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Weronika Achramowicz
źródło: Rzeczpospolita

Organizując konkursy promocyjne, łatwo popełnić przestępstwo. Wynika to z nadinterpretacji przepisów przez ministra finansów i przez celników.

O tym, że polskie przepisy hazardowe (a raczej antyhazardowe) są bardzo restrykcyjne, mówi się otwarcie, najczęściej jednak w kontekście tradycyjne „hazardowych" sektorów, jak kasyna gry, czy zakłady wzajemne. Tymczasem organizując konkurs promocyjny równie łatwo można naruszyć ustawę z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (DzU nr 201, poz. 1540 ze zm.) i spotkać się z zarzutem popełnienia przestępstwa karno-skarbowego oraz zostać ukaranym grzywną.

Co ciekawe, zwiększony odsetek przedsiębiorców, których po zorganizowaniu konkursu spotkała niemiła niespodzianka, czyli kontrola urzędu celnego, a następnie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skarbowego, nie wynika ze zmiany prawa, lecz wyłącznie z jego nowej, bardziej restrykcyjnej interpretacji. Często zaskoczenie przedsiębiorców jest tym większe, że organizowali oni konkurs wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez ministra finansów (MF), w drodze tzw. decyzji interpretacyjnej, jako nieposiadający cech gry losowej.

Nie zawsze decyduje los

Co się zmieniło? Przede wszystkim minister finansów zdaje się forsować nowe (nie trzeba dodawać: zaostrzone) rozumienie terminu „element losowy". Już wcześniej kształtował się pogląd, że wystąpienie elementu zależnego od przypadku na jakimkolwiek etapie konkursu dyskwalifikuje daną zabawę jako konkurs i przesądza o jej losowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament