Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unikanie dialogu z Rosją to patologia

20 listopada 2012 | Publicystyka, Opinie | Piotr Głuszkowski

Badając razem z Rosjanami nasze wspólne dzieje, musimy zgłębiać wiedzę o wieku XIX i o okresie I Rzeczypospolitej. To tam tkwią korzenie wielu uprzedzeń po obu stronach – pisze historyk.

Dialog polsko-rosyjski w sprawach historycznych ma kształt patologiczny" – twierdzi na łamach „Rz" historyk z ISP PAN, profesor Krzysztof Jasiewicz. Wymienia on wpierw cztery Rosje. Białą, która Polsce nie sprzyjała, doprowadziła do zaborów i tępiła katolicyzm. Czerwoną – również wobec Warszawy wrogą. Rosję Trzecią – odrodzoną na zgliszczach ZSRR, ojczyznę demokratów, gotowych do rozliczeń ze zbrodniami totalitaryzmu. I w końcu Rosję Czwartą – chrześcijańską, „z polskiego punktu widzenia najciekawszą i najbardziej optymistyczną".

Jest jeszcze, ku niezadowoleniu historyka, Rosja Oficjalna, putinowska, potomkini tej Czerwonej i Białej. Co zrobić z tym uciążliwym faktem? Czy powinniśmy zatem usiąść i poczekać, aż Rosja zmieni się na tyle, że będzie spełniać oczekiwania profesora Jasiewicza i będzie gotowa do rozmowy z nim? Czy do tego czasu powinniśmy zawiesić wszelkie próby tłumaczenia „Rosji Oficjalnej" naszej wrażliwości historycznej? Czy nie będziemy wówczas tracić czasu i kolejnych rosyjskich pokoleń? Na te pytania autor nie odpowiada.

Minimum dobrej woli

Czytając artykuł Jasiewicza, można odnieść wrażenie, że dla niego „chory" jest każdy dialog, a zwłaszcza ten, w którym on sam nie uczestniczy. Tymczasem żaden dialog nie jest patologiczny. Owszem, efekty przynosi on wtedy, gdy obie strony siadają do rozmowy z minimum...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament