Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na stadionach też trzeba przestrzegać praw przysługujących klientom

20 listopada 2012 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Ograniczanie kibicom prawa do zwrotu pieniędzy za odwołany mecz z powodu zamknięcia stadionu i możliwość natychmiastowego rozwiązania umowy sprzedaży karnetu, jeśli kibic będzie zalegał ze spłatą rat – to przykłady niedozwolonych zapisów w regulaminach.

 

Organizowanie meczów piłkarskich, wydarzeń artystycznych i innych imprez masowych nie jest prostym zadaniem. Nie zawsze wszystko da się przewidzieć. Plany może pokrzyżować pogoda, choroba czołowego uczestnika jakiegoś wydarzenia, a nawet decyzja, niezależnych od organizatora, organów państwowych lub samorządowych. Przykładem tej ostatniej może być decyzja o zamknięciu stadionu lub jakiejś jego części (trybuny).

Jednak nie wszystkie takie wydarzenia i nie zawsze będą zwalniały przedsiębiorcę z przyjętych przez niego zobowiązań. Nie może on bowiem przerzucać na konsumentów ryzyka związanego z taką właśnie działalnością gospodarczą. Ponadto tak, jak wszystkich innych przedsiębiorców, firmę, prowadzącą klub piłkarki i organizującą w ten sposób imprezy sportowe, obowiązują przepisy o ochronie konsumentów. A te m.in. zakazują stosowania w regulaminach i wzorcach umów narzucanych klientom zapisów w rażący sposób naruszających ich prawa.

W szczególności dotyczy to takich klauzul, które na mocy wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znalazły się w specjalnym rejestrze takich zapisów. O tym, że zapisów w takich dokumentach nie można redagować w sposób zupełnie dowolny przekonała się warszawska Legia, którą Urząd Ochrony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9391

Wydanie: 9391

Spis treści
Zamów abonament