Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak podzielić nieruchomośćJak podzielić nieruchomość

25 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorca może dużą działkę podzielić na kilka mniejszych. Towarzyszy temu jednak sporo biurokracji

Sprawę dotyczącą podziału gruntu załatwia się w urzędzie gminy. Decyzję wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Zanim jednak przedsiębiorca ją uzyska, musi najpierw przygotować wstępny plan podziału.

Krok pierwszy: wstępny zarys

Taki plan opracowuje się na podstawie mapy zasadniczej, lub kopii mapy katastralnej uzupełnionej o niezbędne elementy zagospodarowania terenu. Mapy bez problemu można otrzymać w powiatowych lub miejskich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.

Wstępny plan może przygotować sam przedsiębiorca. Ale jeżeli nie ma wiedzy w zakresie geodezji i kartografii, to łatwo może popełnić błąd. Warto więc wydać kilkaset złotych i powierzyć to zadanie geodecie.

Jeżeli podział dotyczy zabudowanej nieruchomości i spowoduje także podział budynku, to granice działek muszą przebiegać wzdłuż płaszczyzn tworzonych przez ściany oddzielenia przeciwpożarowego od fundamentów do przykrycia dachu.

Po przygotowaniu wstępnego planu trzeba wystąpić do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta na prawach powiatu) z wnioskiem o jego zaopiniowanie. Do wniosku dołącza się:

- trzy odpisy projektu,

- dokumenty potwierdzające tytuł własności (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku),

- wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków (inna nazwa ewidencji to kataster...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9471

Wydanie: 9471

Spis treści
Zamów abonament