Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na lepszy rating poczekamy

25 lutego 2013 | Ekonomia | Hubert Kozieł Agnieszka Kamińska
Austria, Czechy, Estonia i Słowacja należą do najlepiej ocenianych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Białoruś i Ukraina są oceniane najgorzej.
źródło: Rzeczpospolita
Austria, Czechy, Estonia i Słowacja należą do najlepiej ocenianych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Białoruś i Ukraina są oceniane najgorzej.

Pod względem oceny kredytowej Polska nie plasuje się w pierwszej lidze, ani w Europie, ani w regionie. Dopiero przyszły rok może przynieść poprawę.

Eksperci studzą emocje. Podwyżka przez agencję Fitch perspektywy polskiego ratingu ze stabilnej do pozytywnej to dobra wiadomość, ale jeszcze nie  przełom. Wzrosły szanse na polepszenie oceny kredytowej, ale awans nie jest jeszcze gwarantowany. Fitch uzależnia podwyżkę polskiego ratingu od dalszej konsolidacji fiskalnej oraz od zmniejszenia zadłużenia zagranicznego naszego kraju.

U Fitcha mamy ocenę kredytową A minus z perspektywą pozytywną, w Standard&Poor's A minus ze stabilną, w Moody's również A2 ze stabilną. Nasze ratingi nie były rewidowane od wielu lat, np.  Moody's utrzymuje ocenę na tym samym poziomie od 2002 r.

Problemem dług

Minister finansów Jacek Rostowski, ciesząc się z lepszej oceny Polski, zauważył, że prawie wszystkie kraje strefy euro mają obecnie negatywną perspektywę ratingu. Nie dodał jednak, że pod względem ocen kredytowych nie jesteśmy w pierwszej lidze, ani w Europie, ani nawet w regionie. A zarzuty agencji ratingowych wobec Polski od lat są podobne – nadmiernie zapożyczamy się za granicą i mamy zbyt niski poziom dobrobytu, wyrażony w PKB na mieszkańca.

We wszystkich trzech głównych agencjach lepsze ratingi od Polski mają Czechy (A1 w Moody's, AA- w S&P oraz A+ u Fitcha)  oraz należące do strefy euro Estonia  (takie same ratingi jak w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9471

Wydanie: 9471

Spis treści
Zamów abonament