Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korekta: wstecz czy na bieżąco

25 lutego 2013 | Ekspert księgowego | Marek Piotrowski
Marek Piotrowski doradca podatkowy  prowadzący własną kancelarię  w Krakowie
źródło: Rzeczpospolita
Marek Piotrowski doradca podatkowy prowadzący własną kancelarię w Krakowie

Kiedy konieczność zmiany wysokości przychodu wynika ze zdarzenia zawinionego przez podatnika, rozliczenia trzeba dokonać w dacie jego pierwotnego powstania. Pozostałe przyczyny są różnie traktowane przez fiskusa

Rozważenie zagadnienia momentu ujęcia faktury korygującej w świetle regulacji ustawy o CIT wymaga rozważenia dwóch możliwych, aczkolwiek odmiennych przypadków wynikających z dokonania korekty zaistniałej operacji gospodarczej.

Pierwsza z tych sytuacji dotyczy przypadku, w którym podatnik koryguje własną fakturę sprzedażową, a zatem dochodzi do korygowania osiągniętego przychodu.

W efekcie możliwe jest jego zwiększenie bądź zmniejszenie. Drugą płaszczyznę stanowi przypadek, w którym podatnik otrzymuje fakturę korygującą, a zatem dochodzi do zmniejszenia albo zwiększenia kosztów podatkowych.

W następstwie zaistnienia takich zdarzeń każdy podatnik staje przed istotnym dylematem: kiedy należy rozpoznać zaistniałą zmianę przychodu albo potrąconego kosztu jego uzyskania. Dylemat ten jest o tyle szczególny, że przepisy ustawy o CIT tej kwestii nie regulują. Co gorsza, również stanowisko organów podatkowych bywa rozbieżne.

Kiedy rozpoznać

Problematyka rozpoznania korekty przychodu wymaga wskazania na zasady ustalania przychodu z działalności gospodarczej na gruncie ustawy o CIT. Mianowicie, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, przychodami są otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT – za przychody związane z działalnością gospodarczą i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9471

Wydanie: 9471

Spis treści
Zamów abonament