Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak jest opodatkowane przekazanie majątku zamykanej spółki

25 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Kupryjańczyk Radosław Druć

Zdaniem fiskusa, podmiot kończący swoją działalność i wypłacający wspólnikowi tzw. dywidendę likwidacyjną, uzyskuje przychód. Odmienne stanowisko prezentuje jednak ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, likwidowana spółka, co do zasady, jest zobowiązana jako płatnik obliczyć i wpłacić do urzędu skarbowego podatek dochodowy należny od majątku przekazanego wspólnikowi w ramach tzw. dywidendy likwidacyjnej. Takie podejście potwierdzają organy podatkowe, dopatrując się jednak dodatkowego przychodu także po stronie likwidowanej spółki.

Tylko u udziałowca

Kwestia opodatkowania przekazania majątku polikwidacyjnego po stronie spółki przekazującej jest od pewnego czasu przedmiotem sporu pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Konflikt ten stał się widoczny z początkiem 2011 r., kiedy to organy podatkowe zmieniły prezentowane przez siebie do tej pory stanowisko (przykładowo w interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Poznaniu z 29 grudnia 2011 r. (ILPB3/423-460/11-3/MM).

Jeszcze w 2010 r. interpretacje podatkowe (przykładowo interpretacja z 4 października 2010 r., IPPB3/423-467/10-2/JB lub z 22 grudnia 2010 r., IPPB3/423-708/10-2/JG) potwierdzały stanowisko podatników, zgodnie z którym wydanie majątku związanego z likwidacją spółki powoduje powstanie przychodu jedynie u wspólnika.

Opodatkowaniu w tym przypadku powinna podlegać różnica między wartością otrzymanego majątku a ceną nabycia udziałów w likwidowanej spółce. Izby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9471

Wydanie: 9471

Spis treści
Zamów abonament