Jak się zmieniły techniczne aspekty użytkowania kas
Przeredagowane w większości przepisy nowego rozporządzenia nie powodują rewolucyjnych zmian dla użytkowników urządzeń. Najistotniejsze dotyczą przeglądów oraz możliwości jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług na paragonie
Marcin Szymankiewicz
Używanie kas fiskalnych nakłada na podatników również pewne obowiązki, które można określić mianem „technicznych". Podatnik musi wiedzieć, na czym polega weryfikacja poprawności pracy kasy, kiedy, komu i w jaki sposób zgłosić nieprawidłowości, w jakich terminach przeprowadzać obowiązkowe przeglądy. Warto także zwrócić uwagę, że oględziny kasy mogą mieć miejsce nie rzadziej niż co dwa lata. Jest to rozwiązanie wygodniejsze dla podatników niż poprzednia konstrukcja przepisów. Przypomnijmy, że do końca marca przeglądy musiały być przeprowadzane co 24 miesiące. Część obowiązków się jednak nie zmieniła. Użytkownicy kas nadal muszą udostępniać je do kontroli na każde żądanie własciwych organów, nanoszą na obudowę kasy jej numer ewidencyjny oraz przechowują książkę kasy. Gdy kasa jest urządzeniem stacjonarnym, to przechowują ją w miejscu użytkowania kasy.
Porównanie obowiązków związanych z użytkowaniem kas w aspekcie obowiązków „technicznych" >przedstawia tabela.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta