W sprawie składek rozmów się z cudzoziemcem przed umową
Angażując na etat osobę z zagranicy, pracodawcy nie ubywa obowiązków. Ma je takie same jak wobec Polaka, a dodatkowo musi uważać na ubezpieczenie społeczne obcokrajowca
Wielu pracodawców i pracowników kadr nie zdaje sobie sprawy, że od wejścia do Unii Europejskiej Polskę obowiązują unijne regulacje w zakresie ubezpieczeń społecznych.
Które prawo przyjąć
Angażując na etat każdego obywatela UE, trzeba sprawdzić, któremu ustawodawstwu podlega zatrudniany. Najlepiej, aby taka weryfikacja nastąpiła, zanim strony podpiszą umowę o pracę, bowiem ustalanie tego później może okazać się kosztowne. Pierwsze działanie wobec przyszłego pracownika powinno polegać na rozstrzygnięciu wątpliwości: czy ubiegając się o etat, zaangażowany będzie tylko w Polsce, czy ma też inne zatrudnienie poza naszymi granicami. Istotna będzie też forma wykonywania pracy – najemna czy działalność na własny rachunek. Od tego zależą dalsze ustalenia.
Gdyby etat dla pracownika z zagranicy był jedynym zatrudnieniem, sprawa jest prosta – będzie ubezpieczony w ZUS i składki trzeba za niego odprowadzać według polskich przepisów ubezpieczeniowych.
Zasada nazywana zasadą miejsca wykonywania pracy (lex loci laboris) głosi, że osoba podlega ustawodawstwu tego państwa członkowskiego, w którym wykonuje pracę najemną lub na własny rachunek (art. 11 ust. 3a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 883/2004; dalej rozporządzenie). Tu bez znaczenia jest miejsce zamieszkania pracownika, siedziba jego pracodawcy lub to, gdzie prowadzący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta