Kto sporządza skonsolidowane sprawozdania finansowe
Wyeliminowanie transakcji wzajemnych pomiędzy podmiotami pozwala pokazać prawdziwą sytuację majątkową grupy kapitałowej
Konsolidacja – zgodnie z ustawą o rachunkowości – to łączenie sprawozdań finansowych jednostek tworzących grupę kapitałową. Polega na sumowaniu odpowiednich pozycji sprawozdań finansowych jednostki dominującej i jednostek zależnych, z uwzględnieniem niezbędnych wyłączeń i korekt.
Po co się to robi? Po to, żeby pokazać połączone sprawozdanie finansowe dwóch lub więcej podmiotów gospodarczych (które prawnie stanowią odrębne jednostki gospodarcze), tak jak gdyby stanowiły one jeden podmiot gospodarczy. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe w sposób przejrzysty prezentuje posiadany przez grupę majątek oraz sposób jego finansowania.
Na podstawie ustawy i rozporządzenia
Regulacje prawne dotyczące sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) zawarte są w tej właśnie ustawie oraz w rozporządzeniu ministra finansów z 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań grup kapitałowych.
Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej, obejmuje dane:
- jednostki dominującej
- jednostek od niej zależnych wszystkich szczebli, bez względu na ich siedzibę, zestawione w taki sposób, jakby grupa kapitałowa stanowiła jedną jednostkę
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta