Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamiętaj o statystyce, gdy wysyłasz lub sprowadzasz towary z Unii

20 czerwca 2013 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Dokonując wymiany handlowej z partnerami z krajów Unii Europejskiej, nie ma potrzeby zgłaszania produktów do odprawy celnej. Nie oznacza to jednak, że na firmie nie ciążą pewne dodatkowe obowiązki. Te mogą się wiązać z przekazywaniem informacji do systemu INTRASTAT

- Jakiś czas temu nasza firma zaczęła prowadzić współpracę z hiszpańskim przedsiębiorcą. Kupujemy od niego pewne towary i jednocześnie dostarczamy mu nasze produkty. Ponieważ obydwa kraje należą do Unii Europejskiej, nigdy nie widzieliśmy potrzeby podejmowania współpracy z agencją celną lub inną tego typu służbą. Ostatnio uzyskaliśmy jednak informację, że także obrót wewnątrzunijny podlega obowiązkowej rejestracji. Czy to prawda i w jaki sposób należy dokonywać takiego zgłoszenia? – pyta czytelnik.

Rzeczywiście wymiana handlowa pomiędzy Polską a innymi państwami UE jest swobodna, tzn. nieobarczona żadnymi cłami i innymi regulacjami polityki handlowej. Wynika to z ustanowienia wspólnego, jednolitego rynku jako etapu integracji gospodarczej państw europejskich. Brak granic celnych sprawia, że handel wewnątrzunijny opiera się na takich samych zasadach, jak sprzedaż wewnętrzna.

Dla odróżnienia od klasycznego eksportu lub importu wprowadzono nawet specjalne pojęcia wewnątrzunijnej dostawy i wewnątrzunijnego nabycia towarów.

Z drugiej strony, rzeczywiście na przedsiębiorcach, którzy handlują z partnerami z innych państw członkowskich UE, mogą ciążyć obowiązki przekazywania informacji o wielkościach i kierunkach takiego obrotu. Ma to pomóc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9566

Wydanie: 9566

Spis treści
Zamów abonament