Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prowizję z reguły uwzględnia się w podstawie zasiłkowej

20 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Mariusz Pigulski
Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita
Mariusz Pigulski

Dodatkowy składnik wynagrodzenia, który zależy od uzyskanych efektów pracy, wlicza się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych podobnie jak np. premię czy nagrodę. Aby podwyższał on wysokość zasiłku, nie może być wypłacany za czas niedyspozycji zdrowotnych

Prowizja wypłacana pracownikowi to podlegający składkom dodatkowy składnik wynagrodzenia wyliczany od uzyskanych efektów pracy. Najczęściej bierze się ją pod uwagę, kalkulując wysokość świadczeń chorobowych, choć nie zawsze. Wszystko zależy od reguł jej naliczania.

Inne elementy

W podstawie zasiłku i wynagrodzenia za czas choroby prowizję uwzględnia się na analogicznych regułach jak premie czy nagrody. Oznacza to, że:

- do rachunków przyjmujemy ją po pomniejszeniu o finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe,

- jej wartość doliczamy do wynagrodzenia za miesiąc, za który została wypłacona (art. 3 pkt 3 i art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa).

Prowizje wypłacone w czasie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy, wchodzą do bazy obliczeniowej należności przysługujących w razie choroby, jeśli pracownik:

- nie zachowuje do nich prawa w okresie pobierania świadczeń chorobowych, i

- nie są one wypłacane za czas absencji w pracy.

Zaznaczmy tu, że za okres nieprzerwanego ubezpieczenia uznaje się także kolejne okresy podlegania w zakładzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9566

Wydanie: 9566

Spis treści
Zamów abonament