Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatnia bitwa o wolną Polskę

30 lipca 2013 | Kraj | Grażyna Raszkowska
W sierpniu 1944 r. ok. 40-tysięczna słabo uzbrojona armia powstańców rozpoczęła walkę o stolicę
źródło: East News/Muzeum Niepodległości
W sierpniu 1944 r. ok. 40-tysięczna słabo uzbrojona armia powstańców rozpoczęła walkę o stolicę
Zdaniem Polaków zdecydowanie najważniejszym naszym zrywem było Powstanie Warszawskie.  W oczach społeczeństwa wyprzedza ono pod względem swojego znaczenia inne niezmiernie ważne wydarzenia z przeszłości. Za drugi istotny dla naszej historii bunt uznano powstanie listopadowe z 1830 r. Różnica w znaczeniu zrywów wynosi 20 proc.
źródło: Rzeczpospolita
Zdaniem Polaków zdecydowanie najważniejszym naszym zrywem było Powstanie Warszawskie. W oczach społeczeństwa wyprzedza ono pod względem swojego znaczenia inne niezmiernie ważne wydarzenia z przeszłości. Za drugi istotny dla naszej historii bunt uznano powstanie listopadowe z 1830 r. Różnica w znaczeniu zrywów wynosi 20 proc.

Powstanie Warszawskie jest według Polaków najważniejszym zrywem narodowym.

Polacy niezależnie od poziomu wykształcenia są przekonani, że nie ma istotniejszego powstania w naszych narodowych dziejach niż to, które wybuchło w okupowanej przez Niemców Warszawie 1 sierpnia 1944. Z badań przeprowadzonych w lipcu przez sondażownię Homo Homini na zlecenie „Rz" wynika, że tak sądzi 34 proc. polskiego społeczeństwa.

Najwięcej, bo aż 42 proc. tych, którzy uważają, że powstanie w Warszawie to najważniejszy zryw narodowy, jest w wieku pomiędzy 25 a 34 lata.  Na drugim miejscu są osoby w wieku przedemerytalnym – pomiędzy 55. a 64. rokiem życia (37 proc.)

– Powstanie Warszawskie było największym w dziejach świata buntem o wolność. Jego znaczenie najdobitniej określają sami Niemcy, którzy twierdzą, że można je porównać jedynie z walką pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9600

Wydanie: 9600

Spis treści
Zamów abonament