Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyjaciele satrapy

24 sierpnia 2013 | Plus Minus | Piotr Kowalczuk
Nursułtan Nazarbajew – tu podczas „Dnia Jedności Narodowej”
źródło: AFP
Nursułtan Nazarbajew – tu podczas „Dnia Jedności Narodowej”
Muchtar Abliazow (zdjęcie z 2006 r.)
źródło: AFP
Muchtar Abliazow (zdjęcie z 2006 r.)
Ałma Szałabajewa z córką
źródło: Plus Minus
Ałma Szałabajewa z córką
Paszporty żony opozycjonisty: środkowoafrykański i kazachski. Czy polski by uchronił?
źródło: Plus Minus
Paszporty żony opozycjonisty: środkowoafrykański i kazachski. Czy polski by uchronił?
źródło: Plus Minus

Kazachski prezydent Nursułtan Nazarbajew, który w swoim kraju wprowadził świetnie funkcjonujący ustrój gangsterski, może liczyć nie tylko na dobre i dobrze opłacane rady tuzów europejskiej socjaldemokracji, ale także na pomoc włoskich władz i Interpolu w ściganiu swoich wrogów.

To, co się stało pod koniec maja w Italii, jeży włos na głowie i wywołuje smutne refleksje nad kruchością praw człowieka w demokratycznym kraju w sercu wolnej Europy. Powołane do ich obrony instytucje – wymiar sprawiedliwości, policja, MSW, a także MSZ – ugięły się pod presją ambasadora Kazachstanu, wydając Astanie w charakterze zakładników żonę i córkę Muchtara Abliazowa, jednego z przeciwników, a przedtem wspólników prezydenta Nazarbajewa. Przy okazji brutalnie podeptano literę prawa i szeregu międzynarodowych konwencji podpisanych przez Włochy.

Ogromny skandal, pracowicie zakopywany przez włoskie władze pod dywan, wyszedł jednak na światło dzienne i po upływie miesiąca zmusił włoskie MSW do wdrożenia śledztwa, a ministra spraw wewnętrznych i wicepremiera Angelino Alfano do składania w połowie lipca niezbyt przekonujących wyjaśnień w parlamencie. Ze śledztwa i opisu wydarzeń ofiary Ałmy Szałabajewej (18 stron przesłanych z Ałmaty i opublikowanych na stronie internetowej dziennika „Financial Times") wyłania się obraz kompromitującej Włochy aktywnej współpracy z władzami w Astanie bezwzględnie prześladującymi zwolenników sprawiedliwości i demokracji.

28 maja ambasador Kazachstanu przedstawił we włoskim MSW kazachski nakaz aresztowania i list gończy Interpolu za Abliazowem. Poinformował, że ścigany jest uzbrojony i przebywa w willi na peryferiach Rzymu. Szef gabinetu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9621

Zamów abonament