Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wstrzymać Hitlera przez rok

24 sierpnia 2013 | Plus Minus | Marek Rodzik Marcin Furdyna
Leszek Moczulski
autor zdjęcia: Marian Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Leszek Moczulski
Chamberlain i Hitler. Pogaduszki w Berchtesgaden, wrzesień 1938 r.
źródło: AFP
Chamberlain i Hitler. Pogaduszki w Berchtesgaden, wrzesień 1938 r.

Brytyjczycy znacznie bardziej niż o Polskę niepokoili się o Belgię, a przede wszystkim o Holandię, która zasłaniała Londyn przed Luftwaffe – mówi Leszek Moczulski, historyk.

Mówiąc o polityce zagranicznej Polski w przededniu wojny, nie da się uciec od postaci Neville'a Chamberlaina. Na ile jego mit jako polityka nieudolnego wytrzymuje konfrontację z rzeczywistością?

Chamberlain był człowiekiem, który wyglądał na safandułę. Jest takie zdjęcie, które przedstawia pięć osób wracających z polowania. Wśród czterech silnych, postawnych mężczyzn widzimy pośrodku nieszczęśnika z opadającą fuzją, uśmiechającego się nieśmiało. I to jest właśnie Chamberlain. Drugi jego wizerunek – pan nierozstający się z parasolem, nawet wtedy, kiedy jedzie negocjować z Hitlerem. Sam Churchill w swojej książce o drugiej wojnie światowej pisze o Chamberlainie, że jego marzeniem było utrzymanie pokoju i o ten pokój walczył. Ale podkreśla jednocześnie: był to typowy przykład twardego brytyjskiego pioniera z lat budowy Imperium Brytyjskiego. Tacy ludzie budowali Imperium!

W 1937 roku zostaje premierem.

Chamberlain przygotowywał się do premierostwa w zakresie polityki zagranicznej co najmniej dwa lata. Kiedy został premierem i uzyskał wgląd w sprawy, którymi się wcześniej nie zajmował, zauważył, że Wielka Brytania jest całkowicie rozbrojona. Marynarka wojenna, która była wprawdzie duża i w najlepszym stanie, choć wymagała modernizacji i remontów, nie mogła podjąć obrony linii komunikacyjnych w wypadku wojny światowej. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9621

Zamów abonament