Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez zaufania nie ma etatu

11 września 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Jeśli pracownik straci wiarygodność w oczach szefa, ten może go zwolnić. Nie ma znaczenia, czy zachowanie podwładnego było zawinione

Możliwość zakończenia współpracy z tego powodu potwierdza orzecznictwo sądowe. W szczególności w wyroku z 4 marca 2009 r. (II PK 202/08) Sąd Najwyższy wyraźnie stwierdził, że „utrata zaufania do pracownika może uzasadniać wypowiedzenie definitywne umowy o pracę nawet wtedy, gdy zachowanie pracownika nie nosi cech zawinienia, jeżeli w konkretnych okolicznościach sprawy przyczyna ta jest usprawiedliwiona w tym znaczeniu, że od pracodawcy nie można wymagać, by nadal darzył pracownika niezbędnym zaufaniem".

Może to szczególnie dotyczyć osób zajmujących kierownicze lub odpowiedzialne stanowiska. Wobec nich stosuje się bowiem ostrzejsze kryteria oceny stawianych wymagań z racji pełnionych i godziwie opłacanych funkcji.

Przy czym powołanie się przez pracodawcę na utratę zaufania i wskazanie okoliczności, które legły u jej podstaw, spełnia wymagania co do formy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9636

Wydanie: 9636

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament