Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bruksela przegrywa roaming

11 września 2013 | Ekonomia | Anna Słojewska
Mimo ambitnych zapowiedzi KE Europa nadal pozostaje w tyle w dziedzinie nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, a różnice w cenach pomiędzy krajami członkowskimi są ogromne
źródło: Rzeczpospolita
Mimo ambitnych zapowiedzi KE Europa nadal pozostaje w tyle w dziedzinie nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, a różnice w cenach pomiędzy krajami członkowskimi są ogromne

Komisja Europejska zachęca do zniesienia opłat za połączenia międzynarodowe. Nie zdecydowała się jednak na administracyjny przymus.

Lobbing największych firm telekomunikacyjnych przyniósł efekt. Nellie Kroes, unijna komisarz ds. agendy cyfrowej, nie zdecydowała się na zobowiązanie do zniesienia opłat za roaming, czyli dodatkowych kosztów pobieranych za łączność w telefonii komórkowej w ruchu międzynarodowym. Choć przyznaje, że ich istnienie jest absurdem.

– Roaming jest sztuczny, nie na czasie, nie do obrony. Komunikat w telefonie o opłatach za roaming jest jedynym przypomnieniem, że przekraczamy nieistniejące już przecież w UE granice – powiedziała Nellie Kroes na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli. Ale postanowiła użyć metod perswazji i zachęt rynkowych, zamiast stosowanych do tej pory instrumentów prawnego przymusu.

Tylko dla połączeń przychodzących zostanie wprowadzony zakaz stosowania roamingu. W propozycji nowej legislacji dla rynku telekomunikacyjnego, którą Komisja Europejska miała przyjąć we wtorek wieczorem, nie ma natomiast maksymalnych limitów na roaming dla połączeń wychodzących i przesyłu danych. Choć we wcześniejszej roboczej wersji, którą opisywały media, pojawił się limit 3 centów za minutę rozmowy w połączeniach międzynarodowych od czerwca 2014 roku (od czerwca 2013 obowiązuje 10 centów) oraz 1,5 centa za przesył danych w hurcie (obecnie 15 centów).

Jak zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9636

Wydanie: 9636

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament