Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć windykację i sprzedaż wierzytelności

15 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Litwińska

CIT | Z reguły wynagrodzenie za odzyskanie niezapłaconych kwot jest ustaloną procentowo prowizją od konkretnych należności. Podatnik powinien traktować te wydatki jako koszty pośrednio związane z przychodem, potrącalne w dacie poniesienia.

Wierzytelność to prawo majątkowe wyrażające się tym, że jeden podmiot (wierzyciel) może żądać od innego podmiotu (dłużnika) pewnego zachowania, czyli spełnienia określonego świadczenia. Wierzytelność może być przedmiotem obrotu gospodarczego.

Instytucja cesji wierzytel- ności została uregulowana w art. 509–518 kodeksu cywilnego. Z przepisów tych wynika, że wierzyciel (cedent) przenosi na osobę trzecią (cesjonariusza) określoną wierzytelność. W wyniku tej umowy następuje zmiana po stronie wierzyciela – w miejsce dotychczasowego wstępuje cesjonariusz.

Podmioty posiadające wierzytelności, których termin płatności jeszcze nie upłynął, mogą m.in. zdecydować się na dochodzenie swoich wierzytelności poprzez skorzystanie z usług profesjonalnych podmiotów bądź też mogą zdecydować się na sprzedaż wierzytelności. Warto się zastanowić, jakie są konsekwencje podatkowe obu tych rozwiązań.

Lepiej przekazać specjalistom

Jeżeli podatnik decyduje się na windykację należności, np. poprzez wyspecjalizowane do tego podmioty, to ponosi koszty tej windykacji. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Podstawowym warunkiem dla uznania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9690

Wydanie: 9690

Spis treści
Zamów abonament