Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nieobecnemu w firmie skutecznie doręczyć dyscyplinarkę

19 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Katarzyna Dobkowska, Zuzanna Rosner-Laskorzyńska

DOKUMENTY | Nieodebranie z poczty przesyłki zawierającej pismo rozwiązujące angaż nie chroni etatowca przed zwolnieniem.

Katarzyna Dobkowska, Zuzanna Rosner-Laskorzyńska

Pracodawcy często stają przed wyzwaniem – chcą rozwiązać umowę o pracę nieobecnego pracownika, ale mają wątpliwości, jak to skutecznie zrobić. Do typowych sytuacji należy zamiar rozstania się z osobą długo nieobecną w pracy z powodu choroby albo wręczenia dyscyplinarki np. z powodu nieusprawiedliwionej absencji lub z innej przyczyny – jeżeli pracownik w obawie przed rozstaniem ucieka na zwolnienie lekarskie.

Podwójne awizowanie

Przepisy prawa pracy nie regulują zasad doręczania oświadczeń o rozwiązaniu umowy o pracę nieobecnym podwładnym. Dlatego pomogą tu regulacje kodeksu cywilnego, które stosuje się odpowiednio do stosunków pracy. Zgodnie z nimi oświadczenie woli, które ma zostać złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Posługując się tą zasadą, Sąd Najwyższy uznał, że dwukrotne awizowanie nieodebranej przez pracownika przesyłki stwarza faktyczne domniemanie możliwości zapoznania się z treścią zawartego w niej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9719

Wydanie: 9719

Spis treści
Zamów abonament