Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Macierzyński przed rozwiązaniem zmniejszy zasiłek

19 grudnia 2013 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

RACHUNKI | Jeśli pracownica wybiera przedporodową część urlopu, a po narodzinach zadeklaruje, że chce wziąć na raz całe rodzicielskie wolne, szef potrąci nadwyżkę ze świadczenia.

Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zależy od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Możliwe są dwie drogi do zasiłkowych pieniędzy. Jeśli matka zdecyduje się, że chce skorzystać z rocznej rodzicielskiej przerwy i w ciągu 14 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenie 32 tygodni wolnego (dodatkowego macierzyńskiego  i rodzicielskiego w trybie art. 1791 k.p.), to otrzymywać będzie 80 proc. zasiłek za czas podstawowego i pozostałych urlopów. Tak stanowi art. 31 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Jeśli spóźni się z tą deklaracją lub w ogóle jej nie złoży i wybierać będzie poszczególne uprawnienia na raty, to za czas urlopu macierzyńskiego (zarówno podstawowego, jak i dodatkowego) pobierać będzie 100-proc. zasiłek, a za czas rodzicielskiej pauzy jedynie 60-proc. świadczenie.

Wcześniejszy start

Nowelizacja kodeksu pracy z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 675), która wprowadziła tzw. roczne urlopy rodzicielskie, umożliwiła także ciężarnym pracownicom swobodniejsze dysponowanie przysługującą im pulą urlopu macierzyńskiego. Chodzi o wydłużoną do 6 tygodni przedporodową część tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9719

Wydanie: 9719

Spis treści
Zamów abonament