Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwszy raz całe „Dziady”

08 stycznia 2014 | Kultura | Jacek Cieślak
Michał Zadara (ur. 1976). Wraz  z Pawłem Demirskim przygotował premiery „From Poland With Love”  i „Wałęsa”, wyreżyserował „Kartotekę”, „Księdza Marka”, „Fedrę”, „Odprawę posłów greckich”, „Operetkę”, „Kupca”, „Aktora”. Na zdjęciu reżyser podczas pierwszej próby „Dziadów” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
autor zdjęcia: Natalia Kabanow
źródło: Teatr Polski
Michał Zadara (ur. 1976). Wraz z Pawłem Demirskim przygotował premiery „From Poland With Love” i „Wałęsa”, wyreżyserował „Kartotekę”, „Księdza Marka”, „Fedrę”, „Odprawę posłów greckich”, „Operetkę”, „Kupca”, „Aktora”. Na zdjęciu reżyser podczas pierwszej próby „Dziadów” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Reżyser Michał Zadara mówi Jackowi Cieślakowi 
o nadużyciach w interpretacjach dramatu Mickiewicza.

Rz: „Dziady" stały się ewangelią Polaków, podyktowały też styl opowiadania historii Polski w ostatnich dwóch wiekach i zmistyfikowały nasze widzenie świata. Co pan zamierza osiągnąć, wystawiając, jako pierwszy reżyser w historii, całość Mickiewiczowskiego dzieła?

Michał Zadara: Przede wszystkim wychodzę z założenia, że nikt nie przeczytał całości „Dziadów" z wyjątkiem profesorów i zapalonych studentów polonistyki, dlatego pozostają dla Polaków nieznanym utworem. Tak naprawdę mają mało wspólnego ze zmistyfikowaną historią Polski. Jest to dramat, w którym nie ma słowa o II wojnie światowej, obozach, łagrach, Katyniu, komunizmie, marcu '68 i katastrofie smoleńskiej. Ale żeby to zobaczyć – trzeba „Dziady" przeczytać.

Autorem mistyfikacji wydaje się sam Mickiewicz, który pokazał w martyrologicznymstylu filomatów, co eksponował Rymkiewicz. Zajął się też tematyką wyzwoleńczą po powstaniu listopadowym, w czasie którego on romansował w Wielkopolsce. Patriotyczny mit zrodził się w oderwaniu od rzeczywistości.

Dla martyrologicznej wizji Polski ważnych jest kilka scen, w tym więzienna w III części. Ale nie dotyczy to znacznie większych pozostałych jej fragmentów, choćby „Balu u Senatora", który jest napisany w konwencji operetki, co później Gombrowicz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9732

Wydanie: 9732

Spis treści
Zamów abonament