Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielu grabarzy e-posterunku

08 stycznia 2014 | Kraj | Izabela Kacprzak Grażyna Zawadka
Tak miała według KGP wyglądać praca policjanta korzystającego z e-posterunku
autor zdjęcia: Marek Krupa
źródło: Fotorzepa
Tak miała według KGP wyglądać praca policjanta korzystającego z e-posterunku

Już trzy lata temu służby kryminalne odmówiły korzystania z systemu. Ale policja wydawała kolejne miliony.

Jak napisaliśmy wczoraj, po latach prac i przygotowań policja odmówiła wdrożenia tzw. e-posterunku, choć prace nad nim kosztowały ok. 24 mln zł. Na informatycznym projekcie dla policji kryminalnej zarobiły głównie firmy informatyczne, które sprzedały policji tysiące laptopów i drukarek. Stracił budżet państwa, który sfinansował projekt, i policjanci, którzy nadal muszą ręcznie wypisywać formularze.

Odpowiedzialność za skandal rozkłada się na wiele osób. Niektóre celowo topiły pieniądze na projekt, inne nie potrafiły w porę go naprawić, jeszcze inne niedobrze go nadzorowały.

Konflikt w KGP

Na pomysł, by zbudować informatyczny system, który usprawni pracę służb dochodzeniowo-śledczych, wpadli w 2007 r. sami policjanci. W założeniach miał być zwykłym programem do wyboru dla funkcjonariuszy do wykorzystania równolegle z innymi standardowymi edytorami tekstu czy wersją papierową.

Jednak w 2008 r. projekt zabrał do nowo powstałego Centrum Projektów Informatycznych MSWiA szef tej instytucji Andrzej M. (informatyk, policjant i szef policyjnej logistyki w Komendzie Głównej). Zdecydował, że aplikację wykona prywatna firma. Przetarg rozstrzygnięto w maju 2009 r. W wątpliwych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9732

Wydanie: 9732

Spis treści
Zamów abonament