Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne zmiany w zamówieniach publicznych

08 stycznia 2014 | Prawo | Arkadiusz Koper, Matylda Kraszewska
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Możliwość ingerowania przez zamawiającego w treść stosunku zobowiązaniowego, jaki powstał lub dopiero powstanie pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą, 
to prawdziwa rewolucja – wskazują prawnicy.

Ostatnia nowelizacja Prawa zamówień publicznych ma przede wszystkim na celu polepszenie sytuacji podwykonawców biorących udział w przetargach. Dzięki temu zyskać ma cały sektor, a zwłaszcza instytucje publiczne, które liczą na polepszenie jakości robót budowlanych, dostaw i usług wykonywanych w przetargach.

9 grudnia 2013 r. opublikowano ustawę z  8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (DzU z 2013 r. poz. 1473). Nowelizacja weszła w życie w dość ekspresowym tempie, bo już po upływie czternastu dni od jej ogłoszenia. Oznacza to, że do wszystkich postępowań wszczętych po 24 grudnia 2013 r. znajdą zastosowanie nowe rozwiązania.

Jak wielokrotnie potwierdzano w orzecznictwie Sądu Najwyższego (m.in. orzeczenia: III CKN 478/98 z 13 grudnia 1999 r., IV CKN 381/00 z 13 września 2001 r., V CK 97/03 z 13 stycznia 2004 r.) i na co wyraźnie wskazuje sam tytuł ustawy – regulacje zmienianej ustawy mają przede wszystkim na celu ochronę interesu publicznego i naczelnych zasad wydatkowania środków publicznych, takich jak celowość i oszczędność. Omawiana nowelizacja nie jest w tym zakresie wyjątkiem, a jednym z jej podstawowych celów, co podkreślali przede wszystkim jej autorzy, było zapewnienie instytucjom publicznym możliwości skutecznego uzyskania świadczeń niezbędnych dla realizacji zadań publicznych.

Trwałość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9732

Wydanie: 9732

Spis treści
Zamów abonament