Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Panele fotowoltaiczne bez podatku od nieruchomości

30 lipca 2014 | Prawo i praktyka | Aleksander Jarosz

WSA w Opolu potwierdził, że ogniwa wykorzystujące energię słoneczną nie stanowią budowli podlegających opodatkowaniu. Daniną mogą być jednak obciążone części, na których są one zamontowane.

Przedmiotem sporu, który został rozstrzygnięty przez WSA w Opolu w wyroku z 13 czerwca (I SA/Op 327/14), była interpretacja indywidualna, o którą wystąpił podatnik zamierzający zrealizować inwestycję polegającą na montażu w otwartym terenie paneli (ogniw) fotowoltaicznych. We wniosku skierowanym do wójta gminy, na której terenie wnioskodawca planował rozpocząć działalność, podatnik poprosił o wyjaśnienie, czy panele fotowoltaiczne powinny podlegać opodatkowaniu w całości jako budowle, czy może budowlą jest wyłącznie ich część budowlana, na którą składają się m.in. fundamenty, kotwy, palowanie oraz płyty betonowe. Podatnik domagał się potwierdzenia prawidłowości tego drugiego, korzystniejszego dla niego stanowiska, czego ostatecznie odmówił mu organ podatkowy.

Niejasny przepis

Źródłem sporu była budząca w praktyce znaczne wątpliwości interpretacja art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa), definiującego pojęcie budowli stanowiącej przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Przepis ten wyróżnia dwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9902

Wydanie: 9902

Spis treści
Zamów abonament