Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Angaż ważniejszy niż zakładowe reguły o lojalności

30 lipca 2014 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Regulamin pracy nie może ustanawiać zakazu dodatkowego zatrudnienia 
u innego pracodawcy. W tym zakresie podwładnego może wiązać tylko odpowiedni zapis w umowie o pracę lub odrębny kontrakt.

Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownika, wskazując jako przyczynę tej decyzji ciężkie naruszenie obowiązku polegającego na tym, że nie respektował zapisu regulaminu pracy? Zgodnie z nim prowadzenie przez etatowca działalności konkurencyjnej wobec zatrudniającego jest ciężkim naruszeniem porządku i dyscypliny. Nie zawarliśmy z pracownikiem oddzielnej umowy o zakazie konkurencji. Czy możemy podjąć taką decyzję kadrową? – pyta czytelnik.

Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron angażu (art. 104 § 1 k.p.). Jest on źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 k.p. Dokument ten nie może być mniej korzystny dla podwładnych niż przepisy kodeksu pracy, aktów wykonawczych, układów zbiorowych pracy czy porozumień zbiorowych (art. 9 § 2–3 k.p.). Minimalną zaś jego treść określa art. 1041 k.p.

Zakaz konkurencji w stosunku do działalności pracodawcy nie powstaje z automatu od dnia nawiązania stosunku pracy. Zacznie on działać dopiero wtedy, gdy angaż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9902

Wydanie: 9902

Spis treści
Zamów abonament