Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na następcę przechodzą prawa i obowiązki

21 września 2015 | Podatki | Marcin K. Wiśniewski
Marcin K. 
Wiśniewski
źródło: materiały prasowe
Marcin K. 
Wiśniewski

Zastosowanie zasady sukcesji podatkowej do konkretnych stanów faktycznych nastręcza przedsiębiorcom wielu problemów, których rozstrzygnięcie niejednokrotnie staje się przedmiotem wniosków 
o wydanie interpretacji indywidualnych.

Elementem kluczowym dla weryfikowania konsekwencji podatkowych przeprowadzonego połączenia jest tzw. sukcesja generalna (zwana również uniwersalną). Zasada ta została przewidziana w prawie handlowym, gdzie odnosi się do wstąpienia we wszelkie prawa i obowiązki wynikające np. z umów zawartych przez spółkę przejmowaną, uzyskanych koncesji i pozwoleń (art. 494 kodeksu spółek handlowych). Ponadto została przewidziana w przepisach podatkowych. Zgodnie z art. 93 ordynacji podatkowej osoba prawna, która powstała w wyniku połączenia spółek (czyli spółka nowo zawiązana przy fuzji), oraz spółka, która przejęła majątek innych spółek (czyli spółka przejmująca przy inkorporacji), wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

Ustawodawca posłużył się w tym zakresie dość krótką, prostą regulacją. W praktyce oznacza to, że zastosowanie zasady sukcesji podatkowej do konkretnych stanów faktycznych nastręcza podatnikom wielu problemów, których rozstrzygnięcie niejednokrotnie staje się przedmiotem wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych.

Jednym z istotnych zagadnień jest ustalenie momentu zakończenia roku podatkowego spółki przejmowanej (lub spółek łączonych), gdyż wpływa to znacznie na sposób późniejszych rozliczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10249

Wydanie: 10249

Spis treści
Zamów abonament