VAT od egzekucji: więcej pytań niż odpowiedzi
Jeśli nakładamy VAT na komorników, to ustalmy jednoznaczne reguły, by zminimalizować ryzyko sporów – zachęca doradca podatkowy, wspólnik w GWW Tax, w rozmowie z Moniką Pogroszewską.
Rz: Od 1 października komornicy zostaną objęci VAT. Czy rzeczywiście może to oznaczać paraliż egzekucji sądowych, przed czym ostrzegają?
Zdzisław Modzelewski: Zmiany budzą wątpliwości nie tylko pod względem merytorycznym, ale przede wszystkim sposobu ich wprowadzenia. Przypomnijmy, że źródłem problemu jest zmiana interpretacji ogólnej ministra finansów. W lipcu 2004 r. minister stwierdził (PP10-812-802/04/MR/1556PP), że działalność komorników zasadniczo nie podlega VAT, gdyż są organem władzy publicznej wykonującym zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa. Minister 9 czerwca 2015 r. uznał jednak w interpretacji ogólnej (PT1.050.1.2015.LJU.19), że czynności wykonywane przez komorników stanowią działalność gospodarczą podlegającą VAT. Co gorsza, istnieją nawet poważne wątpliwości, od którego momentu te zmiany mają wejść w życie. A przecież sprawa dotyczy komorników sądowych, którzy stanowią swoiste ramię naszego sądownictwa.
Komornicy twierdzą, że nowa interpretacja jest nieprawidłowa.
To dla nich bardzo zastanawiająca interpretacja, skoro mają być traktowani jako „zwyczajni" przedsiębiorcy, chociaż są ogniwem władzy publicznej i mogą korzystać z określonych środków przymusu. Z perspektywy przepisów ustawy o VAT nie powinno być natomiast wątpliwości, że komornicy są podatnikami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta