Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd czuwa nad treścią ugody i interesem pracownika

22 grudnia 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracodawca będący w sporze z podwładnym nie musi czekać, aż zakończy się on wydaniem wyroku. 
Do szybszego finału może doprowadzić w polubowny sposób.

Chodzi o zawarcie ugody pozasądowej albo podpisanie jej przed sądem lub mediatorem.

Ugoda to w istocie umowa określająca zasady zakończenia powstałego sporu. To kompromis polegający na częściowej rezygnacji przez każdą ze stron ze swoich żądań, aby skończyć trwający spór. Jej istotną cechą są wzajemne ustępstwa dokonywane w celu osiągnięcia porozumienia.

Zwykle ugoda powoduje również szybsze i tańsze zamknięcie sporu. Umożliwia też stronom np. odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty lub zmianę sposobu rozwiązania umowy o pracę.

Strony procesu mogą zawrzeć ugodę właściwie w każdym momencie, zanim sąd wyda wyrok w sprawie. Do jej zawarcia dojdzie także w postępowaniu odwoławczym przed rozpoznaniem sprawy przez sąd II instancji. Także sądy dążą do ugodowego zakończenia sporu. Wskazuje na to art. 10 kodeksu postępowania cywilnego. W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stadium postępowania dążyć do ich polubownego załatwienia.

Zbliżanie stanowisk

Od 1 stycznia 2016 r. także sąd będzie bardziej skłaniał strony do mediacji i zyska prawo skierowania stron do niej na każdym etapie postępowania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10327

Wydanie: 10327

Spis treści
Zamów abonament