Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Członkom korpusu można nakazać pracę w nadgodzinach

22 grudnia 2015 | Administracja | Anna Puszkarska
źródło: materiały prasowe

W razie wykonywania przez członka korpusu służby cywilnej pracy w godzinach nadliczbowych 
jest ona rekompensowana wyłącznie udzieleniem wolnego. Do czasu pracy wlicza się także czas dyżuru, podczas którego wykonywano pracę.

Zagadnienia dotyczące czasu pracy członków korpusu (czyli zarówno pracowników służby cywilnej – zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych na podstawie umowy o pracę, jak i urzędników służby cywilnej – zatrudnionych na podstawie mianowania) reguluje art. 97 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) oraz rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej (dalej: rozporządzenie), które zachowało moc na podstawie art. 207 ust. 2 u.s.c.

W myśl art. 9 ust. 1 u.s.c. w sprawach dotyczących stosunku pracy w służbie cywilnej nieuregulowanych w u.s.c. stosuje się przepisy kodeksu pracy (dalej: k.p.) i inne regulacje prawa pracy. W u.s.c. ustalono, kiedy dopuszczalna jest nadliczbowa praca członków korpusu oraz jakie są zasady jej rekompensowania, w związku z czym w tym zakresie nie stosuje się regulacji k.p. Zasada polegająca na stosowaniu przepisów k.p. w odniesieniu do kwestii nieuregulowanych w u.s.c. dotyczy natomiast np. rozliczania dyżurów członków korpusu.

Ponadwymiarowa praca

Praca w godzinach nadliczbowych jest odstępstwem od ustalonego rozkładu czasu pracy. W u.s.c. nie zawarto definicji ponadwymiarowej pracy. Taką definicję zawiera jednak art. 151 § 1 k.p., zgodnie z którym pracą w godzinach nadliczbowych jest praca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10327

Wydanie: 10327

Spis treści
Zamów abonament