Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zamówienia publiczne w nowych dyrektywach unijnych

22 grudnia 2015 | Administracja | Agnieszka Gilowska
Agnieszka Gilowska
, prawnik w zespole zamówień publicznych kancelarii Dentons
źródło: materiały prasowe
Agnieszka Gilowska
, prawnik w zespole zamówień publicznych kancelarii Dentons

Komunikacja elektroniczna to jedna ze zmian, które mają przyśpieszyć prowadzenie postępowań przetargowych oraz ułatwić dostęp do rynku zamówień publicznych – w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom.

W obecnym systemie prawa zamówień publicznych przebieg postępowania o udzielenie zamówienia publicznego prowadzi się z zachowaniem formy pisemnej. Tymczasem Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE („nowa dyrektywa"), wprowadza nowe reguły w zakresie komunikacji zamawiającego z wykonawcami – komunikację elektroniczną.

Bez formy papierowej

Wprowadzenie systemu komunikacji elektronicznej będzie pewnym rodzajem pisemności, jednak bez zachowania formy papierowej. Nowa dyrektywa w art. 2 ust. 1 pkt 18 wyjaśnia, że sformułowanie „pisemne" lub „na piśmie" oznacza każde wyrażenie złożone ze słów lub cyfr, które można odczytać, powielić, a następnie przekazać, w tym informacje przesyłane i przechowywane za pomocą środków elektronicznych. Tymczasem art. 2 ust. 1 pkt 19 nowej dyrektywy definiuje „środki elektroniczne" jako sprzęt elektroniczny do przetwarzania (w tym także kompresji cyfrowej) i przechowywania danych, które są przesyłane, przekazywane i odbierane za pomocą przewodów, fal radiowych, środków optycznych lub innych środków elektromagnetycznych.

Zgodnie z tezą 53 nowej dyrektywy zamawiający jest zobowiązany stosować elektroniczne środki komunikacji, które są niedyskryminujące, ogólnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10327

Wydanie: 10327

Spis treści
Zamów abonament