Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żegnaj, korekto

07 marca 2016 | Podatki

Przy rozliczeniu rocznym za 2015 r. podatnicy 
po raz ostatni będą musieli pomniejszać koszty w przypadku niedochowania ustawowych terminów zapłaty faktur. Ten uciążliwy obowiązek przestał obowiązywać z początkiem 2016 r.

Dorota Bokszczanin-Domalewska, Mateusz Kiepel , Tomasz Gajtkowski

Z treści art. 15b ustawy o CIT, który przestał obowiązywać 31 grudnia ub.r. wynika, że podatnik ma obowiązek zmniejszyć koszty podatkowe o kwoty wynikające z nieuregulowanych w ustawowym terminie faktur (rachunków), a jeżeli nie istniał obowiązek ich wystawienia, to wynikających z umowy bądź innego dokumentu. W przypadku terminu płatności nieprzekraczającego 60 dni podatnik jest zobowiązany do zmniejszenia kosztów w miesiącu, w którym upływa 30 dni od terminu płatności. Gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, korektę robi się w miesiącu, w którym upływa 90 dni od daty zaliczenia kwoty do kosztów uzyskania przychodów.

Kłopotliwe regulacje

Ustawa o redukcji niektórych zobowiązań administracyjnych w gospodarce z 16 listopada 2012 r., jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie miała na celu wdrożenie ułatwień dla przedsiębiorców. Jednym z nich było wprowadzenie do ustawy o CIT artykułu 15b, co zostało uzasadnione próbą przeciwdziałania zatorom płatniczym. Choć sama idea ustanowienia narzędzia, które pierwotnie miało zachęcić podatników do terminowego regulowania zobowiązań, była dobra, to jednak można odnieść wrażenie, że ustawodawca zaprojektował je w oderwaniu od rzeczywistości gospodarczej.

Aby w praktyce zastosować omawiany przepis,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10387

Wydanie: 10387

Spis treści
Zamów abonament